Drobné rány

Proč ošetřovat drobné rány

Každý z nás se občas poraní, ale patříte-li mezi pacienty, kteří jsou ve vyšším riziku vzniku nehojící se rány, neměli byste podceňovat ani drobná škrábnutí, puchýře a jiné malé rány.  Zde najdete informace o tom, jak správně ošetřit drobnou ránu, aby se z ní nestala velká komplikace!

 

Domácí péče o drobnou ránu

Poranění ihned ošetřete
Pokud se poraníte, ihned poranění ošetřete. Opláchněte vodou, odstraňte z rány nečistoty, postříkejte poranění dezinfekcí a zalepte sterilní náplastí. Pro ten účel mějte vždy doma sterilní náplast, dezinfekci a obinadlo. Hodí se vám i pro ošetření drobných zranění vašich blízkých.
Pokud se rána nehojí, jděte k lékaři

Jste-li v riziku vzniku nehojící se rány (Podívejte se, kdo je v riziku) a rána se nehojí dobře, jděte ke svému praktickému lékaři. Lékař vám předepíše specializované krytí, gel nebo mast na hojení ran a vysvětlí vám, jak s ránou zacházet.

Pořiďte si prostředky k ošetřování rány
Kupte si v lékárně sterilní rukavice a sterilní obvaz.
Do rány nesahejte a nerozbalujte ji častěji, než poradil lékař

Rána může svědit, ale snažte se ji nedrbat a to ani rukou ani nástrojem. Dbejte pokynů lékaře, nechte léčivé prostředky na ráně tak dlouho, jak vám poradil lékař nebo sestra v domácí péči (obvykle 2-3 dny mezi převazy). Nedívejte se „jak se to hojí“, narušíte tím léčebný proces.

Jezte vyváženou stravu a hýbejte se
Součástí péče o ránu není jen včasné a správné ošetření, ale také správný životní styl. Co nepomáhá hojení ran je alkohol, nevhodná strava, nedostatek pohybu, stres, vysoké teploty a kouření, které zpomaluje hojení ran.  Naopak pravidelný pohyb, pestrá strava a životní pohoda může hojení pomoci a je prevencí vzniku nehojící se rány.
Buďte v pohodě

Čím dál zřetelněji se ukazuje, že hojení je závislé i psychologických faktorech, tedy na našem prožívání.

Video Péče o domácí rány. Zahojíme.cz 2020. Jak jste starat o poranění, jsem-li v riziku vzniku nehojící se rány.
I malá rána může být velkou komplikací. Pečujte i o drobná poranění. Jste-li v riziku vzniku nehojící se rány a rána se několik dní nehojí, poraďte se s praktickým lékařem.

I malá rána může být velkou komplikací!